وب سایت رسمی آمورشگاه موسیقی رادمهر
موزیک آکادمیسالناطاق 1

مقاله

.:: مبانی موسیقی (ضرب)

هنگام دست زدن یا پا کوبیدن با موسیقی، به ضرب های آن واکنش نشان می دهید. 

  ضَرب؛  تپش منظم و تکرارشونده ای است که موسیقی را به واحدهای برابرِ زمانی  تقسیم می کند. ضربها را می توان با نشانه هایی متوالی و منظم بر محور زمان نشان داد. چنین ضرب هایی در موسیقی به فراوانی(برای نمونه، هر ۱/۴ ثانیه و یا با فاصله ی زمانی بیشتری مانند ۱/۵ ثانیه یکبار) پدیدار می شوند. گاه، همانگونه کا در مارش و موسیقی راک می توان شنید، ضرب ها قوی و حس آن ها آسان است. ضرب می تواند کمتر توجه انگیز و تداعی کننده ی احساس هایی مانند تعلیق و بی هدفی نیز باشد.

ضربان موسیقی با شیوه هایی متفاوت به شنونده منتقل می شود؛ ضرب ها گاه آشکار  و ملموس به گوش می رسند(مانند نواختن ضرب به وسیله ی طبل بزرگ در یک دسته ی همنوازِ مارش). گاه نیز، ضرب بیش از آنکه شنیده شود احساس می شود.

  اگر نغمه ای آشنا را بخوانید و همزمان با دست یا پا ضرب های آن را نیز بنوازید، درمی یابید که واژه هایی معین از آن را بر ضرب هایی معین می خوانید. شما از این راه ضرب را احساس کرده اید، زیرا با نواختن ضربه ها نسبت به آن هشیار بوده و آن را تداوم بخشیده اید.

  ضرها ، پس زمینه ای را می سازند که آهنگساز نت هایی با کشش های زمانی گوناگون را بر آن قرار می دهد. ضرب ها واحدهای زمانی بنیادی هستند که کشش تمام نت ها بر مبنای آنها سنجیده می شود. نت ها از نظر زمانی می توانند به اندازه بخشی از یک ضرب، یک ضرب کامل یا بیش از یک ضرب تداوم یابند.

  هنگامی که به چگونگی ترکیب کشش های مختلف نتها در یک قطعه می پردازیم، ریتم آن قطعه را مورد توجه قرار داده ایم. پیش از این، ریتم را به طور عام به عنوان سیلان منظم موسیقی در زمان تعریف کردیم. ریتم به گونه ای مشخص تر می تواند به منزله ترتیبی ویژه از توالی کشش های زمانی نت ها در یک قطعه ی موسیقی تعریف شود. ریتم یک ملودی، ویژگی اساسی شخصیت آن است. در واقع، می توانیم ترانه ها را تنها با ضرب زدن ریتم آنها و بی آنکه ملودی آنها را بخوانیم نیز تشخیص دهیم. به یاد داشته باشید که ضربه های ریتم یک ملودی گاه ممکن است بر ضرب های اصلی آن منطبق نباشند.

آرشیــو آرشیــو

جدیدترین اخبار

۱۴۰۳/۰۳/۱۳
موسیقی جز (Jazz)
۱۴۰۳/۰۲/۲۹
18 می روز جهانی موزه و میراث فرهنگی
۱۴۰۳/۰۲/۲۳
15 می سالروز تولد استاد پرویز مشکاتیان

اطلاعات تماس

تصویرradmehrmusic90
تصویر
تهران،ستارخان .بین بازارچه سنتی وچهارراه خسرو پلاک 559 واحد 3
تصویر


  021_44272767   

مقاله ها

۱۴۰۳/۰۱/۲۷
گام مینور طبیعی (Natural Minor Scale)
۱۴۰۳/۰۱/۱۸
تشخیص اسم گام‌ها در سرکلیدهای دیزدار
۱۴۰۲/۱۲/۱۳
گستره آوازی 2

پیوند ها

کانال آموزشگاه موسیقی رادمهر در سایت آپارات
موسیقی امپرسونیست(کلود دبوسی)
آنتونین دورژاک
امروز پنجشنبه , 24 خرداد 1403

سخن روز

تصنیف در لغت (فرهنگ نامه عمید) به معنای قطعه شعری (آهنگی) است که طرب انگیز باشد. تصنیف با ترانه و آواز تفاوت دارد و یکی از معمول ترین و رایج ترین قطعات ساخته شده در موسیقی سنتی ایرانیان است. در فرهنگ موسیقی ما مردم از موسیقی که با کلام همراه شده باشد استقبال خوبی می‌کنند. موسیقی ایرانی از نظر محتوا، نوع خواندن و نواختن بسیار متنوع است. از انواع آن می‌توان به تصنیف، ترانه، قطعات ضربی مثل چهارمضراب‌ها، رنگ، پیش درآمد و… اشاره کرد که ما در این مقاله تصنیف را بررسی می‌کنیم. تصنیف قطعه‌ای است موزون که همراه با آهنگ خوانده می‌شود یا به عبارت دیگر سخنانی شعر گونه که از قسمت‌های مساوی یا نامساوی تشکیل شده است. اشعار آن هم می‌تواند دارای قافیه و وزن باشد و هم گا‌ها فاقد قافیه و وزن. تصنیف را می‌توان کلامی ریتمیک دانست که با موسیقی همراه شود. تفاوت تصنیف با ترانه ترانه سروده‌ای است کوتاه و برآمده از توده مردم، اما تصنیف برای مناسبت‌های مختلف ساخته می‌شود و بعد رواج پیدا می‌کند. ترانه‌ها را می‌توان نوع سبک‌تر و شاد‌تر تصانیف دانست. موسیقی ترانه گاها فاقد موازین علمی است در صورتی که تصانیف دارای وزن، قافیه و وزن عروضی هستند. ترانه‌ها بر خلاف تصانیف می‌توانند بنا بر نظر خواننده کوتاه و بلند شوند و وزن معینی ندارند. ترانه ساختمانی ساده دارد و فاقد آرایه‌های ادبی پیچیده است در حالی که تصنیف مملو از آرایه‌ها و … است. ترانه ریتمیک و مولودیک است و اغلب شامل یک قطعه ضربی است و در عین حال سنگینی خاص تصانیف را ندارد. در حالی که تصانیف سنگین و گا‌ها غیر ریتمیک و اغلب اوقات غیر ملودیک هستند. از انواع ترانه می‌توان ترانه‌های عاشقانه، ترانه‌های وصفی، ترانه‌های بزمی، ترانه‌های حماسی یا رزمی، ترانه‌های مربوط به حرفه‌ای خاص یا ترانه‌های لالایی را نام برد. مهمترین تفاوت تصنیف و تانه این است که در تصنیف ابتدا ملودی ساخته شده و شعر بر روی آن سوار می شود اما در ترانه ،شعر وجود دارد و بر مبنای آن آهنگی با ملودی متناسب تنظیم می گردد.

گالری

تصویر روز

موسیقی کودک
سایت را خانه خود کنید
افزودن به سایت های مورد علاقه
بازدید ها : 378,319
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی موزیک آکادمی
Music Academy Version 3.0. Copyright © 2013 - 2024. All Rights Reserved to Radmehr Music Academy
Designed & Developed & Powered By Sayeh Team