وب سایت رسمی آمورشگاه موسیقی رادمهر
موزیک آکادمیسالناطاق 1سازها

مقاله

.:: هکتور برلیوز

برلیوز زمانی توانست خود را وقف موسیقی کند که بیست سال از عمرش می گذشت. پدرش که پزشک بود او را برای تحصیل طب روانه ی پاریس کرد، اما برلیوز با دیدن اطاق تشریح (ز وحشت برخود لرزید) و با رها کردن تحصیل طب و پرداختن به موسیقی پدر و مادرش را مبهوت ساخت. طولی نکشید که او توانست کاستی های دانش موسیقی اش را جبران کند. برای تحصیل به کنسرواتوار پاریس رفت به تحلیل پارتیتورهای موسیقی، حضور مداوم در تالارهای اپرا و آهنگسازی پرداخت. او اپراهای بسیاری را حفظ بود و هرگاه رهبر ارکستر در ارکستراسیون اثر تغییری می داد خونش به جوش می آمد و گاه می شد که این جوان تند خو و متعصب ناگهان در میانه ی اجرا برمی خاست و فریاد می زد: ( آیی اراذل، دو فلوت نه! دو پیکولو، دو پیکولو!) 

برلیوز در بیست و سه سالگی مجذوب آثار شکسپیر و نیز عاشق بی قرار بازیگر آثار او هریت اسمیتسن شد که با بازی در نقش های افلیا و ژولیت دل پاریسی ها را تسخیر کرده بود. برلیوز چنان نامه های تب آلود و شوریده ای به هریت نوشت که او با تصور جنون نویسنده ی آن ها از دیدارش سرباز زد. برلیوز رنجیده نوشته است: ( اگر او می توانست فقط برای یک لحظه تمام شاعرانگی و بی کرانگی چنین عشقی را درک کند به آغوشم پر می کشید. ) اما در عوض هریت اسمیتسن بی آنکه برلیوز را دیدار کند پاریس را ترک کرد. نوبت پاسخ هریت به عشق برلیوز بعدها فرارسید. برلیوز در 1830 برای تجسم (سودای بی پایان و سیراب نشدنی) خود سنفونی فانتاستیک را آفرید. پاریسی ها از برنامه ی خودنگارانه ی پرشور، ارکستراسیون شگفت و نوآورانه، وتجسم زنده ی حالت های غریب، مرموز و ابلیسی در آن شگفت زده بودند. برلیوز بیست و شش ساله همتای موسیقایی هنرمندان رمانتیک و انقلابی فرانسه همچون ویکتور هوگو و دولاکروا شد.در همان 1830 جایزه ی رم را که برترین جایزه ی کنسرواتوار پاریس به شمار می آمد نصیب خود ساخت و این جایزه کمک هزینه ی دو سال تحصیل در رم بود. هنگامی که پس از دو سال به پاریس بازگشت، به برپایی کنسرتی پرداخت که در آن سنفونی فانتاستیک را به شنوندگان معرفی کرد.  هریت اسمیتسن نیز در میان شنوندگان این کنسرت بود و هنگامی که دریافت موسیقی برلیوز تجسم بخش او است، (احساس کرد تالار دور سرش به دوران افتاده؛ هیچ نمی شنید و در رویا غرق بود.) روز بعد آن دو با یکدیگر دیدار و یک سال بعد ازدواج کردند. اما افسوس که در خیال و رویا بیشتر کامیاب بودند تا در واقعیت و پس از چند سال از یکدیگر جدا شدند.

موسیقی نامتعارف برلیوز خشم مسئولان ارکستر تالار اصلی اپرای پاریس و نیز عامه ی شنوندگان کنسرت را بر می انگیخت و برلیوز برای شنیدن آثارش ناگزیر از برگزاری کنسرت به هزینه ی شخصی شد و این کار مستلزم اجازه ی تالار، گردآوردن صدها نوازنده تبلیغ عمومی، رونوشت برداری از پارتیتور به تفکیک برای هر یک از نوازندگان، و کارهای بی شمار، دشوار و جزئی دیگر بود که برلیوز را از نظر مالی وجسمانی و احساسی در هم شکست. در پنجاه و چهارسالگی نوشت: ( دلیل اصلی این جنگ طولانی بر ضد من، در تعارضی نهفته است که میان حس موسیقایی من و توده ی شنودگان پاریسی وجود دارد.) و گلایه می کند که: (هر موسیقی که راهی جز راه هموار و از پیش تعیین شده می گیرد در نظر این مردم پریشان و جنون آمیز است.) برلیوز از درک و تحسین پاریسی ها به طور کامل نیز محروم نماند: حدود 1200 تن هواخواه داشت که وفادارانه بلیت کنسرت هایش را می خریدند. با این همه این پشتیبانی برای آهنگسازی که آثار دشوار و غول آسا می آفرید، آثاری که به صدها نوازنده و تمرین فراوان نیاز داشت، کفایت نمی کرد. برلیوز برای تامین زندگی خانواده اش به نوشتن مقاله های موسیقی در روزنامه ها رو آورد. او از برجسته ترین و نکته سنج ترین منتقدان سراسر تاریخ موسیقی بود. او قبولاندن این نکته به شنوندگان پاریسی را که موسیقی نه یک سرگرمی بلکه بیان احساسی دراماتیک است را رسالت خود می دانست. آثار برلیوز، آن سوی مرزهای فرانسه بیشتر اجرا می شد. لیست، برای چندین هفته، که هفته های برلیوز خوانده می شدند با رهبری ارکستری آلمانی فقط به اجرای آثار او می پرداخت. از 1840 به بعد از سراسر اروپا دعوت های فراوانی برای آثار خود و دیگر آهنگسازان از او به عمل آمد. برلیوز به عنوان یکی از نخستین رهبران برجسته ی ارکستر بر نسلی از موسیقیدانان تاثیر گذاشت. واگنر به سال 1860 در نامه ای به لیست، بزرگترین آهنگسازان آن زمان را واگنر، لیست و برلیوز برشمرده است. واپسین سال های زندگی برلیوز تلخ و ناگوار بود. منصب های مهم در رهبری ارکستر و عنوان های افتخارآمیز فرهنگستان پیوسته از او دریغ می شد. در واپسین شش سال حیات آثاری بسیار اندک آفرید و شصت و پنج ساله بود که درگذشت.

آرشیــو آرشیــو
ورود به سیستم
نام کاربری :
کلمه عبور :

جدیدترین اخبار

۱۳۹۹/۱۱/۰۶
اهالی موسیقی برای مبتلایان به کرونا کنسرت می‌دهند
۱۳۹۹/۱۱/۰۵
قلب سفید
۱۳۹۹/۱۱/۰۲
خوانندگان پاپ و یک انجمن صنفی ناتمام/جنجال‌های نامه به رئیس‌جمهور

اطلاعات تماس

آدرس دفتر مرکزی موزیک آکادمی تهران،ستارخان .بین بازارچه سنتی وچهارراه خسرو نبش فرش مشهد پلاک 559 واحد 3
تلفن مشاوره و فروش موزیک آکادمی


  44272767   

مقاله ها

۱۳۹۹/۱۱/۰۶
ویژگی های موسیقی باروک
۱۳۹۹/۱۱/۰۵
موسیقی باروک
۱۳۹۹/۱۱/۰۲
موسیقی بتهوون

پیوند ها

خانه موسیقی
مجله هنر موسیقی
شورای کتاب کودک
کانال آموزشگاه موسیقی رادمهر در سایت آپارات
امروز سه شنبه , 7 بهمن 1399

سخن روز

درگذشت عبدالله دوامی خواننده، ردیف دان و مدرس (1359-1270) از آثار: دو ردیف صفحه گرامافون همراه هنرمندان مختلف و کتاب ردیف آوازی و تصنیف های قدیمی.

تصویر روز

اطاق کنسرت
سایت را خانه خود کنید
افزودن به سایت های مورد علاقه
بازدید ها : 193,962
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی موزیک آکادمی
Music Academy Version 3.0. Copyright © 2013 - 2021. All Rights Reserved to Radmehr Music Academy
Designed & Developed & Powered By Sayeh Team