وب سایت رسمی آمورشگاه موسیقی رادمهر
موزیک آکادمیسالناطاق 1

آرشیو اخبار

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان
تازه ترین اثر تالیفی در حوزه موسیقی از آهنگساز و نوازنده شناخته شده کشورمان استاد ارشد تهماسبی، تحت عنوان «خنیاگر غمگین» راهی بازار موسیقی شد.
ساز عود در فهرست یونسکو ثبت شد.
گلوبال موزیک اواردز
رامین جزایری
زادروز استاد جایری سازنده ی تار و نوازنده ی تار و سه تار
فواید موسیقی
غلامحسین درویش
کشف یک فلوت از جنس استخوان
به گزارش مردم فردا،گروهی از باستان‌شناسان که امسال مشغول کاوش در بخش‌هایی از یک محوطه باستان‌شناسی ۶۱ هکتاری بودند بقایایی از چند گودال و شواهدی از سفالگری در اواسط و اواخر عصر برنز تا دوران رومی کشف کردند. علاه‌بر این باستان‌شناسان حین جست‌وجو در این محوطه به بقایایی از یک بنا دست یافتند که گمان می‌رود به قرون وسطی متعلق باشد. کاوش در این بخش نیز به کشف نوعی فلوت کمیاب منجر شده که با تراشیدن استخوان ساخته شده است و امروزه در دسته فلوت‌های «فیپل» قرار می‌گیرد. این فلوت کاملا ماهرانه و با تراشیدن استخوان دُرشت‌نی گوسفند یا بز ساخته شده است. سازنده این فلوت، پنج حفره در بالای آن و یک حفره در پایین این فلوت ایجاد کرده است. کارشناسان معتقدند بخشی از فلوت که برای دمیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد از بین رفته است، اما بدون در نظر گرفتن این مسأله، فلوتِ استخوانی که در این محل کشف شده است یک اثر تاریخی سالم محسوب می‌شود. سفال‌هایی که در نزدیکی محل کشفِ این فلوت پیدا شده است به حوالی قرن دوازدهم تا پانزدهم میلادی تعلق دارند و می‌توان نتیجه گرفت قدمت فلوت نیز به همین دوران بازمی‌گردد. فلوت مشابهی نیز پیش‌تر در سال ۱۹۶۴ در شهرستان «سامرست» انگلستان کشف شده بود.
نت سکوت روی پنجه اهالی«موسیقی نواحی» می‌نشیند؟
نظر به شرایط فعلی جامعه که طی هفته‌های اخیر با التهابات و اتفاقات زیادی همراه بود، تقریباً تمامی فعالیت‌های موسیقایی کشور به غیر از مواردی انگشت شمار به حالت تعطیلی کامل درآمده‌اند؛ شرایطی که طی یکی دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ هم تجربه عجیب و غریبی را برای هنرمندان فعال این حوزه رقم زد و آن‌ها وارد فرآیندی از فعالیت‌های حرفه‌ای خود در عرصه موسیقی شدند که برایشان دربرگیرنده تجربیات فراوانی بود. تجربیاتی که در برخی مقاطع آن‌ها را برای برگزاری کنسرت و تولید آثار موسیقایی امیدوار و در بیشتر مواقع به دلیل قرار گرفتن شهرهای مختلف کشور در وضعیت قرمز خانه‌نشین کرد. قصه کرونا شاید در آینده‌ای نزدیک بتواند برای تک‌تک این هنرمندان در شاخه‌های مختلف سرمنشا تولید آثار و ایده‌های مختلفی باشد که بتواند این مقطع تاریخی کشورمان را با زبان موسیقی ثبت و ضبط کند. اما گویا «رخوت» و «خانه‌نشینی» و «شرایط عجیب و غریب» فعلاً قصد جدایی از فرآیند تولید، بازاریابی و فروش محصولات موسیقی در کشورمان را ندارد. گویی این طلسمی است که نظام اقتصادی موسیقی ایران این بار در شرایطی بسیار حساس و متفاوت‌تر از کرونا شرایطی را برای فعالان این عرصه رقم زده که کلید واژه «سکوت» و فعل «نخواستن» جزو لاینفک آن شده است. بله بازهم توقف در فعالیت‌ها؛ این بار با ملاحظاتی که قطعاً دربرگیرنده نکات فراوانی است که می‌تواند در مجالی دیگر مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. شرایطی که به دلیل قرار گرفتن در درون اتفاقات و التهابات اخیر جامعه که طی هفته‌های گذشته نه تنها موسیقی بلکه دیگر شاخه‌های هنری و فرهنگی کشور را تحت تاثیر قرار داده، موجب شده تا بار دیگر هنرمندان فعال حوزه موسیقی دیگر رغبتی برای فعالیت نداشته باشند و فعلاً ترجیح بدهند تا در شرایط بهتر و معقولانه‌تری به انجام فعالیت‌های هنری شان به ویژه حوزه اجرای زنده بپردازند. شرایط حاکم بر جامعه این تصمیم را کمی معقول جلوه داده و موجب شده حتی نهادهای دولتی چون بنیاد رودکی که در تدارک برگزاری کنسرت مهمی چون کنسرت خاطره‌ها به آهنگسازی و رهبری ارکستر مجید انتظامی بود، مقطع زمانی دیگری را برای برگزاری کنسرت انتخاب کنند. در این چارچوب اما یک نکته مهم هم می‌تواند مطرح شود و آن برگزاری سه جشنواره ملی «موسیقی نواحی»، «موسیقی جوان» و «موسیقی فجر» است که هر یک به تناسب فعالیت‌هایی که دارند، دربرگیرنده نکات ارزشمندی است که می‌تواند مورد بررسی و واکاوی بیشتری قرار گیرد. در این شرایط برگزاری پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران که طی سال‌های اخیر با هزاران اما و اگر در شهر کرمان برگزار می‌شد، مهم‌ترین نکته‌ای است که در حال می‌توان روی آن متمرکز بود. به این معنا که این جشنواره اولین جشنواره مهم دولتی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ است که طبق اخبار رسمی که از سوی ستاد خبری جشنواره به رسانه‌ها ارسال شده قرار است از روز بیستم تا بیست و ششم آبان ماه به دبیری هنری محمدعلی مرآتی با میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن موسیقی ایران در شهر کرمان برگزار شود.
موسیقی اقوام در زندگی روزمره مردم حضور دارد
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران معتقد است که موسیقی اقوام از دل زندگی و آیین‌های اقوام برخاسته و به نوعی در سبک زندگی آنها حل شده و در فعالیت‌های روزمره آنان حضور دارد. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امیرحسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره اجرای موسیقی اقوام گوناگون در جشنواره «ایران عزیز» بیان کرد: تلاش کردیم در جشنواره «ایران عزیز» توجه ویژه‌ای روی موسیقی اقوام داشته باشیم، چرا که موسیقی اقوام از دل زندگی و آیین‌های اقوام برخاسته و به نوعی در سبک زندگی آنها حل شده و در فعالیت‌های روزمره آنان حضور دارد. موسیقی اقوام گستره وسیعی شامل موسیقی نیایش گونه، موسیقی‌های کار و فعالیت، موسیقی‌های غم، شادی و... دارد و به همین دلیل موسیقی را به عنوان یک آیتم بسیار مهم در جشنواره در نظر گرفته‌ایم. وی اضافه کرد: هر شب از جشنواره به یک قومیت اختصاص دارد و از بهترین و معتبرترین گروه‌های موسیقی هر منطقه دعوت کرده‌ایم که در جشنواره حضور داشته باشند. مثلاً در شب عرب‌های عزیز میزبان گروه الغدیر به سرپرستی سعید سیاحی بودیم و در شب قومیت آذری استاد وحید اسداللهی و عاشیق شهبازی به اجرای موسیقی پرداختند. سمیعی با بیان اینکه سعی شده گونه‌های مختلف موسیقی هر قومیت در کنار هم آورده شود، افزود: مثلاً در شب ویژه قومیت کُرد، اجرای گروه ساز و آواز و گروه دف‌نوازی را به شکل جداگانه روی صحنه بردیم تا به یک نوع موسیقی محدود نشویم. در شب‌های آینده هم همین اتفاق خواهد افتاد؛ مثلاً موسیقی بختیاری، موسیقی بویراحمدی و موسیقی لری را از هم جدا کرده‌ایم که تا حد امکان اکثر گونه‌های موسیقی اقوام را پوشش دهیم. یا به عنوان مثال موسیقی مازندران و گیلان اگر چه در یک شب هستند، جداگانه به اجرای برنامه می‌پردازند. موسیقی بوشهری، قشقایی، ترکمن، موسیقی خراسان به تفکیک شمالی، رضوی و جنوبی و موسیقی قوم عزیز بلوچ دیگر اجراهای موسیقی اقوام در این شب‌هاست. سمیعی تصریح کرد: با توجه به جذابیت هنر موسیقی، شاهد استقبال فوق العاده‌ای از سوی مخاطبان جشنواره از موسیقی اقوام بودیم. هر صدایی از هر کدام از گروه‌های موسیقی اقوام در شهر تهران به گوش برسد، طرفداران خود را به دریاچه شهدای خلیج فارس می‌کشاند. وی در پایان گفت: در جشنواره «ایران عزیز» به جز موسیقی از هنر نمایش هم بهره برده‌ایم و نمایش‌های اقوام هر شب به تناسب قومیت مختص آن شب روی صحنه می‌رود که اغلب این نمایش‌ها طنز است.


صفحه 1 از 2 (13مورد)

جدیدترین اخبار

۱۴۰۱/۱۱/۱۰
تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان
۱۴۰۱/۱۰/۱۱
تازه ترین اثر تالیفی در حوزه موسیقی از آهنگساز و نوازنده شناخته شده کشورمان استاد ارشد تهماسبی، تحت عنوان «خنیاگر غمگین» راهی بازار موسیقی شد.
۱۴۰۱/۱۰/۰۷
ساز عود در فهرست یونسکو ثبت شد.

اطلاعات تماس

تصویرradmehrmusic90
تصویر
تهران،ستارخان .بین بازارچه سنتی وچهارراه خسرو پلاک 559 واحد 3
تصویر


  021_44272767   

مقاله ها

۱۴۰۱/۱۱/۱۷
تأثیر موسیقی در پرورش کودکان
۱۴۰۱/۱۱/۱۱
آنتونین دِِوُرژاک
۱۴۰۱/۱۰/۱۹
اتنوموزیکولوژی

پیوند ها

کانال آموزشگاه موسیقی رادمهر در سایت آپارات
موسیقی امپرسونیست(کلود دبوسی)
آنتونین دورژاک
امروز یکشنبه , 13 فروردین 1402

سخن روز

بدون موسیقی، زندگی تنها یک اشتباه بزرگ است! “فردریش نیچه”

تصویر روز

ساز ایرانی
سایت را خانه خود کنید
افزودن به سایت های مورد علاقه
بازدید ها : 328,525
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی موزیک آکادمی
Music Academy Version 3.0. Copyright © 2013 - 2023. All Rights Reserved to Radmehr Music Academy
Designed & Developed & Powered By Sayeh Team