وب سایت رسمی آمورشگاه موسیقی رادمهر
موزیک آکادمیسالناطاق 1

مشخصات اساتید

 
   
ایرج طباطبایی
نوازنده تمبک و سازنده سازهای سنتی
پیشینه هنری
-آشنایی با موسیقی ، به ویژه تمبک را مرهون پدر است. نوازندگی تمبک را از سال 1361نزد استاد محمود فرهمند بافی- بهمن رجبی و استاد محمد اخوان دنبال کرده.
-فعالیت های اجرایی موسیقی: همکاری با اساتید و گروه های مختلف موسیقی از جمله: جواد ضرابیان-حسین علیزاده –ملیحه سعیدی- رضاشفیعیان- فریدون ناصری-جواد بطحایی-پیوست – اسماعیل تهرانی و ...
-سابقه تدریس تمبک:در هنرستان موسیقی ملی- کاخ سعد آباد- کاخ نیاوران- آموزشگاه ها و بصورت خصوصی.
-انتشار آلبوم: " از فراق تاصبح"دونوازی تمبک و سنتور-"طلوع غم" همکاری با ارکستر- "قصه آفاق" دونوازی با تار و با حضور خواننده- "غم تنهایی" دونوازی تمبک و سنتور.
سابقه ساز سازی: در سال 1377 استخدام سازمان میراث فرهنگی(درکارگاه سازسازی). استادها:بیاض امیرعطایی- حسین قلمی و محمود قربانعلی.
ساخت قیچک ،تمبک و سه تار. و پژوهش در سازهای موسیقی سنتی و ساخت ساز ابداعی قیچک وارون با الهام از ساز قیچک.
روزهای حضور
چهارشنبه
ایرج طباطبایی

جدیدترین اخبار

۱۴۰۳/۰۴/۰۹
9 تیر زادروز استاد همایون خرم
۱۴۰۳/۰۴/۰۲
1 تیر روز جهانی موسیقی و آهنگسازی مبارک
۱۴۰۳/۰۳/۱۳
موسیقی جز (Jazz)

اطلاعات تماس

تصویرradmehrmusic90
تصویر
تهران،ستارخان .بین بازارچه سنتی وچهارراه خسرو پلاک 559 واحد 3
تصویر


  021_44272767   

مقاله ها

۱۴۰۳/۰۱/۲۷
گام مینور طبیعی (Natural Minor Scale)
۱۴۰۳/۰۱/۱۸
تشخیص اسم گام‌ها در سرکلیدهای دیزدار
۱۴۰۲/۱۲/۱۳
گستره آوازی 2

پیوند ها

کانال آموزشگاه موسیقی رادمهر در سایت آپارات
موسیقی امپرسونیست(کلود دبوسی)
آنتونین دورژاک
امروز شنبه , 23 تیر 1403

سخن روز

تصنیف در لغت (فرهنگ نامه عمید) به معنای قطعه شعری (آهنگی) است که طرب انگیز باشد. تصنیف با ترانه و آواز تفاوت دارد و یکی از معمول ترین و رایج ترین قطعات ساخته شده در موسیقی سنتی ایرانیان است. در فرهنگ موسیقی ما مردم از موسیقی که با کلام همراه شده باشد استقبال خوبی می‌کنند. موسیقی ایرانی از نظر محتوا، نوع خواندن و نواختن بسیار متنوع است. از انواع آن می‌توان به تصنیف، ترانه، قطعات ضربی مثل چهارمضراب‌ها، رنگ، پیش درآمد و… اشاره کرد که ما در این مقاله تصنیف را بررسی می‌کنیم. تصنیف قطعه‌ای است موزون که همراه با آهنگ خوانده می‌شود یا به عبارت دیگر سخنانی شعر گونه که از قسمت‌های مساوی یا نامساوی تشکیل شده است. اشعار آن هم می‌تواند دارای قافیه و وزن باشد و هم گا‌ها فاقد قافیه و وزن. تصنیف را می‌توان کلامی ریتمیک دانست که با موسیقی همراه شود. تفاوت تصنیف با ترانه ترانه سروده‌ای است کوتاه و برآمده از توده مردم، اما تصنیف برای مناسبت‌های مختلف ساخته می‌شود و بعد رواج پیدا می‌کند. ترانه‌ها را می‌توان نوع سبک‌تر و شاد‌تر تصانیف دانست. موسیقی ترانه گاها فاقد موازین علمی است در صورتی که تصانیف دارای وزن، قافیه و وزن عروضی هستند. ترانه‌ها بر خلاف تصانیف می‌توانند بنا بر نظر خواننده کوتاه و بلند شوند و وزن معینی ندارند. ترانه ساختمانی ساده دارد و فاقد آرایه‌های ادبی پیچیده است در حالی که تصنیف مملو از آرایه‌ها و … است. ترانه ریتمیک و مولودیک است و اغلب شامل یک قطعه ضربی است و در عین حال سنگینی خاص تصانیف را ندارد. در حالی که تصانیف سنگین و گا‌ها غیر ریتمیک و اغلب اوقات غیر ملودیک هستند. از انواع ترانه می‌توان ترانه‌های عاشقانه، ترانه‌های وصفی، ترانه‌های بزمی، ترانه‌های حماسی یا رزمی، ترانه‌های مربوط به حرفه‌ای خاص یا ترانه‌های لالایی را نام برد. مهمترین تفاوت تصنیف و تانه این است که در تصنیف ابتدا ملودی ساخته شده و شعر بر روی آن سوار می شود اما در ترانه ،شعر وجود دارد و بر مبنای آن آهنگی با ملودی متناسب تنظیم می گردد.

گالری

تصویر روز

موسیقی کودک
سایت را خانه خود کنید
افزودن به سایت های مورد علاقه
بازدید ها : 381,864
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی موزیک آکادمی
Music Academy Version 3.0. Copyright © 2013 - 2024. All Rights Reserved to Radmehr Music Academy
Designed & Developed & Powered By Sayeh Team