وب سایت رسمی آمورشگاه موسیقی رادمهر
موزیک آکادمیسالناطاق 1

مقاله

.:: اتنوموزیکولوژی

روش شناخت موسیقی اقوام و ملل مختلف که از دو کلمه اتنو یونانی به معنای گروه و موزیکولوژی به معنای موسیقی شناسی تشکیل شده است ، موسیقی همه فرهنگ ها را در مراحل بدوی و پیشرفته بررسی می کند . اتنوموزیکولوژی موسیقی شناسی تطبیقی و بررسی موسیقی سنتی و سازهای موسیقی کلیه فرهنگ ها از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین انها را معرفی نموده اند و در واقع قلمرو آن در محدوده شناخت موسیقی فرهنگ های بدوی محلی است تا دیگر موسیقی ها و از مباحث سیستماتیک عملکردی این علم می توان به موارد زیر اشاره کرد . پیدایش یا بررسی مراحل تکامل موسیقی ، رابطه موسیقی های محلی در سطوح مختلف فرهنگی . سیستم های تنال موسیقی اساطیر ، سازها و سیستم های انها و مفاهیم رایج در اتنوموزیکولوژی که عبارتند از مدل ملودی، رئالیزاسیون (چگونگی ظاهر شدن مدل)، بخش های مشابه مدل اصلی، ملودی تیپ، کمپوزیسیون ، بدیهه سرایی یا (امپروویزاسیون)، مدولاسیون، پولیفونی(چند صوتی) فرم، پریود، جمله، فیگور، مد سیستم تنال و شروع و خاتمه صدا...
علم موسیقی از قدیم الایام بر پایه های ریاضی استوار بوده است . و فلاسفه آن را از شعب ریاضی دانسته ، متون قدیمی موسیقی را در مبحث ریاضی مطرح می کرده اند. ابن سینا در کتاب شفا موسیقی را در فصل ریاضیات مطرح نموده است . امروزه وسعت زیر و بمی اصوات و قوانین موضوعات متفاوت آن موجب شده است که موسیقی نیز همانند سایر علوم تقسیماتی پیدا کند . این تقسم بندی ها بر اساس اصول فیزیکی و فرکانس های اصوات است و موسیقی گاهی بر اساس کیفیت اجتماعی ان مانند تاریخی ، ادواری ، فرهنگ ها و ملل تقسیم بندی شده است و بعضاً موسیقی را از لحاظ ادواری به دوره قدیم و قرون وسطی ، کلاسیک، جدید، معاصر و مدرن و یا قبل و بعد از اسلام تقسیم می کنند . و همین طور از حیث اجرایی به موسیقی تک صوتی، ارکستر، سویت، سونات، اپرت، اپرا، بالت، رکویم، مس و انواع موسیقی مذهبی، کلاسیک، یکنواخت، سنتی، رومانتیک، محلی، ضربی، روحانی و نیایشی و انواع بسیار متنوع آن تقسیم کرده اند .
و هر کدام از انواع فوق نیز می تواند تقسیمات فرعی تری داشته باشد و در انتها در تشریح انواع موسیقی و شناخت هریک از انواع آن از شخصیت و فرم بیرونی و درونی (تاثیرگذاری داخلی و جنبه فیزیکی) در زیر و بمی اصوات و فرکانسها و تعداد اصوات موجود در آن نیز بحث می شو دو آخرین تقسیم بر اساس نظرگاه آهنگساز خواستگاه تم یا موضوع و غیره می باشد .
انواع خاص موسیقی ، انواع خاص سازها و ادوات موسیقی و در کنار آنها انواع سازهایی از قبیل چنگ، آلات موسیقی ضربی، نی و حتی سیتار در نزد سایر ملل شرفی مانند فنیقی ها، یهودیان، سوریها وجود داشته و به خصوص انواع موسیقی آوازی، تکنوازیهای دوره گردان و ارکسترهای کوچک چه در جشنها و اعیاد و چه در مراسم خاص مذهبی و با استفاده از سازهای ضربی و سنجی، انواعی از موسیقی موجود بوده است که تنها اشکال بسیار ساده ای از سازهای موجود را می توان در آثار منقوش به جای مانده از آن دورانها مشاهده نمود .مبنع :کتاب "اطلاعات جامع موسیقی" – تالیف "بهرام نفری"
به همت "طاهره جعفری"
آرشیــو آرشیــو

جدیدترین اخبار

۱۴۰۱/۱۱/۱۰
تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان
۱۴۰۱/۱۰/۱۱
تازه ترین اثر تالیفی در حوزه موسیقی از آهنگساز و نوازنده شناخته شده کشورمان استاد ارشد تهماسبی، تحت عنوان «خنیاگر غمگین» راهی بازار موسیقی شد.
۱۴۰۱/۱۰/۰۷
ساز عود در فهرست یونسکو ثبت شد.

اطلاعات تماس

تصویرradmehrmusic90
تصویر
تهران،ستارخان .بین بازارچه سنتی وچهارراه خسرو پلاک 559 واحد 3
تصویر


  021_44272767   

مقاله ها

۱۴۰۱/۱۱/۱۷
تأثیر موسیقی در پرورش کودکان
۱۴۰۱/۱۱/۱۱
آنتونین دِِوُرژاک
۱۴۰۱/۱۰/۱۹
اتنوموزیکولوژی

پیوند ها

کانال آموزشگاه موسیقی رادمهر در سایت آپارات
موسیقی امپرسونیست(کلود دبوسی)
آنتونین دورژاک
امروز یکشنبه , 13 فروردین 1402

سخن روز

بدون موسیقی، زندگی تنها یک اشتباه بزرگ است! “فردریش نیچه”

تصویر روز

ساز ایرانی
سایت را خانه خود کنید
افزودن به سایت های مورد علاقه
بازدید ها : 328,502
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی موزیک آکادمی
Music Academy Version 3.0. Copyright © 2013 - 2023. All Rights Reserved to Radmehr Music Academy
Designed & Developed & Powered By Sayeh Team