وب سایت رسمی آمورشگاه موسیقی رادمهر
موزیک آکادمیسالناطاق 1

مقاله

.:: اتنوموزیکولوژی

روش شناخت موسیقی اقوام و ملل مختلف که از دو کلمه اتنو یونانی به معنای گروه و موزیکولوژی به معنای موسیقی شناسی تشکیل شده است ، موسیقی همه فرهنگ ها را در مراحل بدوی و پیشرفته بررسی می کند . اتنوموزیکولوژی موسیقی شناسی تطبیقی و بررسی موسیقی سنتی و سازهای موسیقی کلیه فرهنگ ها از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین انها را معرفی نموده اند و در واقع قلمرو آن در محدوده شناخت موسیقی فرهنگ های بدوی محلی است تا دیگر موسیقی ها و از مباحث سیستماتیک عملکردی این علم می توان به موارد زیر اشاره کرد . پیدایش یا بررسی مراحل تکامل موسیقی ، رابطه موسیقی های محلی در سطوح مختلف فرهنگی . سیستم های تنال موسیقی اساطیر ، سازها و سیستم های انها و مفاهیم رایج در اتنوموزیکولوژی که عبارتند از مدل ملودی، رئالیزاسیون (چگونگی ظاهر شدن مدل)، بخش های مشابه مدل اصلی، ملودی تیپ، کمپوزیسیون ، بدیهه سرایی یا (امپروویزاسیون)، مدولاسیون، پولیفونی(چند صوتی) فرم، پریود، جمله، فیگور، مد سیستم تنال و شروع و خاتمه صدا...
علم موسیقی از قدیم الایام بر پایه های ریاضی استوار بوده است . و فلاسفه آن را از شعب ریاضی دانسته ، متون قدیمی موسیقی را در مبحث ریاضی مطرح می کرده اند. ابن سینا در کتاب شفا موسیقی را در فصل ریاضیات مطرح نموده است . امروزه وسعت زیر و بمی اصوات و قوانین موضوعات متفاوت آن موجب شده است که موسیقی نیز همانند سایر علوم تقسیماتی پیدا کند . این تقسم بندی ها بر اساس اصول فیزیکی و فرکانس های اصوات است و موسیقی گاهی بر اساس کیفیت اجتماعی ان مانند تاریخی ، ادواری ، فرهنگ ها و ملل تقسیم بندی شده است و بعضاً موسیقی را از لحاظ ادواری به دوره قدیم و قرون وسطی ، کلاسیک، جدید، معاصر و مدرن و یا قبل و بعد از اسلام تقسیم می کنند . و همین طور از حیث اجرایی به موسیقی تک صوتی، ارکستر، سویت، سونات، اپرت، اپرا، بالت، رکویم، مس و انواع موسیقی مذهبی، کلاسیک، یکنواخت، سنتی، رومانتیک، محلی، ضربی، روحانی و نیایشی و انواع بسیار متنوع آن تقسیم کرده اند .
و هر کدام از انواع فوق نیز می تواند تقسیمات فرعی تری داشته باشد و در انتها در تشریح انواع موسیقی و شناخت هریک از انواع آن از شخصیت و فرم بیرونی و درونی (تاثیرگذاری داخلی و جنبه فیزیکی) در زیر و بمی اصوات و فرکانسها و تعداد اصوات موجود در آن نیز بحث می شو دو آخرین تقسیم بر اساس نظرگاه آهنگساز خواستگاه تم یا موضوع و غیره می باشد .
انواع خاص موسیقی ، انواع خاص سازها و ادوات موسیقی و در کنار آنها انواع سازهایی از قبیل چنگ، آلات موسیقی ضربی، نی و حتی سیتار در نزد سایر ملل شرفی مانند فنیقی ها، یهودیان، سوریها وجود داشته و به خصوص انواع موسیقی آوازی، تکنوازیهای دوره گردان و ارکسترهای کوچک چه در جشنها و اعیاد و چه در مراسم خاص مذهبی و با استفاده از سازهای ضربی و سنجی، انواعی از موسیقی موجود بوده است که تنها اشکال بسیار ساده ای از سازهای موجود را می توان در آثار منقوش به جای مانده از آن دورانها مشاهده نمود .مبنع :کتاب "اطلاعات جامع موسیقی" – تالیف "بهرام نفری"
به همت "طاهره جعفری"
آرشیــو آرشیــو

جدیدترین اخبار

۱۴۰۳/۰۴/۰۹
9 تیر زادروز استاد همایون خرم
۱۴۰۳/۰۴/۰۲
1 تیر روز جهانی موسیقی و آهنگسازی مبارک
۱۴۰۳/۰۳/۱۳
موسیقی جز (Jazz)

اطلاعات تماس

تصویرradmehrmusic90
تصویر
تهران،ستارخان .بین بازارچه سنتی وچهارراه خسرو پلاک 559 واحد 3
تصویر


  021_44272767   

مقاله ها

۱۴۰۳/۰۱/۲۷
گام مینور طبیعی (Natural Minor Scale)
۱۴۰۳/۰۱/۱۸
تشخیص اسم گام‌ها در سرکلیدهای دیزدار
۱۴۰۲/۱۲/۱۳
گستره آوازی 2

پیوند ها

کانال آموزشگاه موسیقی رادمهر در سایت آپارات
موسیقی امپرسونیست(کلود دبوسی)
آنتونین دورژاک
امروز شنبه , 23 تیر 1403

سخن روز

افلاطون: موسیقی روح انسان را مناسب و هماهنگ می‌کند و استعداد پذیرش عدالت را در وی برمی‌انگیزد.

گالری

تصویر روز

موسیقی کودک
سایت را خانه خود کنید
افزودن به سایت های مورد علاقه
بازدید ها : 381,868
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی موزیک آکادمی
Music Academy Version 3.0. Copyright © 2013 - 2024. All Rights Reserved to Radmehr Music Academy
Designed & Developed & Powered By Sayeh Team